12.29.17

Kiedy należy wymieniać opony? [PORADNIK]

Sprawne opony zapewniają kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Warto więc kontrolować ich stan techniczny. Stopień zużycia ogumienia to ważny czynnik mówiący o tym, że konieczna jest wymiana opon. Oprócz niego występują jeszcze inne, istotne sygnały.

Głębokość bieżnika

Jednym z podstawowych sygnałów mówiących o tym, że wymiana opon jest konieczna jest głębokość bieżnika. W nowym ogumieniu wynosi ona około 8 mm. Tymczasem polskie przepisy stanowią, że minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm dla samochodów osobowych.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest bieżnik. To on odpowiada za odprowadzanie wody w trakcie jazdy. Gdy jego głębokość zbliża się do minimalnej granicy zwiększa się droga hamowania na mokrej jezdni. Jeśli chodzi o opony zimowe, bieżnik decyduje o przyczepności na ośnieżonej lub oblodzonej drodze.

Dla bezpieczeństwa należy unikać sytuacji, w której głębokość bieżnika zbliża się do 1,6 mm. Specjaliści zalecają, by wymiana opon została przeprowadzona, gdy opisywana wartość wynosi 2-3 mm. Dotyczy to opon letnich, głębokość dla odmian zimowych wynosi 4 mm.

Wiek i stan techniczny

Równie ważnym czynnikiem jest wiek opon. Powszechnie uważa się, że nie można użytkować kompletu dłużej niż 10 lat od daty produkcji. Nie ma tu znaczenia czy głębokość bieżnika osiągnęła poziom wskaźnika zużycia. Ogumienie nie musi mieć też wyraźnych oznak zużycia. Brak pęknięć czy rozwarstwień może być mylący.

Guma starzeje się, tak jak każdy materiał. Po 10 latach stanie się znacznie twardsza. To sprawi, że poziom przyczepności do jezdni spadnie. Dlatego wymiana opon jest jak najbardziej wskazana.

Ostatnią rzeczą skłaniającą do wymiany opon jest ich stan techniczny. Pod uwagę bierze się wszelkie zniekształcenia, nieregularności czy też ubytki. Pojawiają się na ogumieniu w trakcie użytkowania.

Trzeba więc od czasu do czasu sprawdzać opony. Wymiana opon jest potrzebna, jeśli znajdują się na nich:

  • Wybrzuszenia, 
  • Pęcherze, 
  • Pęknięcia na ścianach bocznych lub bieżniku.

Serwis Wymiana Opon Bydgoszcz

Multi-Salon Reiski
ul. Fordońska 353, Bydgoszcz